KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA "NURSING NOW - DOKĄD ZMIERZA WSPÓŁCZESNE PIELĘGNIARSTWO"

W dniu 15 grudnia 2020 r. na platformie MS Teams odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Nursing  now - Dokąd zmierza współczesne pielęgniarstwo", zorganizowana przez jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM: Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Transplantacyjnego i Leczenia Pozaustrojowego, Zakład Pielęgniarstwa Nefrologicznego, Zakład Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego; Studenckie Koła Naukowe WNoZ-u – SKN Podstawowej Opieki  Zdrowotnej i SKN  Rozwoju Pielęgniarstwa, a także Oddział Akademicki Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Jego Magnificencja Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii - prof. Piotr Pruszczyk, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Andrzej Deptała oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - dr hab. Mariusz Gujski.

Gospodarzem Konferencji był Prodziekan ds. Pielęgniarstwa – dr hab. Łukasz Czyżewski, który na wstępie przywitał wszystkich uczestników, w tym zaproszonych ekspertów: Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofię Małas, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Mariolę Łodzińską,  Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych – dr Beatę Guzak, Zastępcę Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych – dr Beatę Szlendak, Przewodniczącą Ogólnopolskiego  Związku Pielęgniarek i Położnych – Krystynę Ptok, Prezes  Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego – dr Grażynę Wójcik oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki – dr Pawła Witta. Następnie Pan Prodziekan podkreślił główny cel spotkania, jakim było podsumowanie działań realizowanych w ramach kampanii „Nursing Now” oraz obchodów Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Pan Docent przypomniał zrealizowane na WNoZ-ie wydarzenia i akcje, promujące wizerunek i zawód pielęgniarki/pielęgniarza oraz podziękował osobom, które były ich inicjatorami i organizatorami - Prof. Joanna Gotlib i Prof. Bożena Czarkowska- Pączek.

Podczas spotkania głos zabrał Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – dr hab. Mariusz Gujski, który po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych, pogratulował organizatorom Konferencji oraz podkreślił istotną rolę pielęgniarek/ pielęgniarzy i położnych w systemie ochrony zdrowia, zwracając uwagę na duże znaczenie dobrej organizacji pracy personelu medycznego oraz odpowiednie kształcenie.

W ramach programu Konferencji odbyła się  debata z udziałem zaproszonych specjalistów pt. "Dokąd zmierza pielęgniarstwo?”, której moderatorami byli: dr hab. Edyta Krzych-Fałta i dr hab. Łukasz Czyżewski. Podczas dyskusji eksperci poruszyli następujące tematy: (1) rola samorządu zawodowego w procesie zapewnienia wymogów dla wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej; (2) zasoby kadrowe pielęgniarek i położnych w Polsce; (3) rola kształcenia podyplomowego; (4) wdrażanie nowych kompetencji do praktyki zawodowej pielęgniarek jako krytyczny element rozwoju pielęgniarstwa w Polsce; (5) warunki pracy pielęgniarek i położnych w polskich placówkach medycznych w okresie pandemii Covid-19.

Podczas spotkania odbyły się również  prezentacje:  e-plakatów- mgr Paulina Pergoł-Metko i mgr Zuzanna Strząska-Kliś, prac konkursowych przedstawionych przez dr Ewę Kobos "Pielęgniarka diabetologiczna oczami dzieci chorych na cukrzycę”, a także wyróżnionych, najlepszych prac licencjackich i magisterskich wyłonionych przez Komisję konkursową, której przewodniczył dr hab. Mariusz Pańczyk. Pani Martyna Malec przedstawiła zwycięską pracę licencjacką pt. „Proces pielęgnowania pacjenta po jednoczasowym przeszczepieniu nerki i trzustki”, promotor dr Tomasz Piątek; zaś Pani mgr Aleksandra Gryciuk zwycięską pracę magisterską pt. „Samobójstwo jako problem społeczny - wiedza studentów na temat zapobiegania i konsekwencji samobójstw wśród dzieci i młodzieży, promotor dr Rafał Maciąg. Wyróżniono jeszcze dwie prace licencjackie (lic. piel. Klaudia Żmijewska, lic. piel. Karolina Czechowska) oraz dwie prace magisterskie (mgr Katarzyna Lis, mgr Patrycja Gruszkiewicz).

Na zakończenie Pan Prodziekan ds. Pielęgniarstwa zachęcił uczestników do dalszego świętowania Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej, zapowiedział realizację nowych projektów promujących pielęgniarstwo (m.in. monografię  pielęgniarek pracujących na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM), a także przekazał podziękowania wszystkim współorganizatorom spotkania, zwłaszcza dr  Zofii Sienkiewicz z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej blisko 400 osób.

Obsługę techniczną MS Teams sprawowała mgr Mariola Kmiecicka.