DZIEŃ ADAPTACYJNY WNoZ 2019

Tegoroczny Dzień Adaptacyjny Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, zorganizowany przez Samorząd Studentów WNoZ WUM, odbył się 27.09.2019 r., w Centrum Dydaktycznym WUM.

Spotkanie poprowadził Gilbert Kolbe - student II roku studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo, który na wstępie przywitał reprezentantów Władz Uczelni: prof. Bolesława Samolińskiego - Członka Rady Uczelni oraz Prodziekan ds. Oddziału Pielęgniarstwa WNoZ WUM - prof. Bożenę Czarkowską-Pączek. Następnie powitał Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - Zofię Małas, Zarząd Samorządu Studentów WUM i Samorządu Studentów WNoZ WUM, przedstawicieli organizacji studenckich, działających na Uczelni oraz wszystkich studentów, rozpoczynających naukę na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM. Studentom przekazane zostały również serdeczne gratulacje w związku ze wstąpieniem w mury naszej Alma Mater.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Bolesław Samoliński, który opowiedział zebranym o początkach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przedstawił nową strukturę Uczelni, obowiązującą od 1 października br. Pan Profesor wskazał również mocne strony WUM-u, wspominając m.in. o jego wysokiej pozycji wśród uczelni medycznych, otwartości na współpracę z ośrodkami zagranicznymi i szerokie perspektywy rozwoju. Zwrócił również uwagę na ogromną rolę nauki na Uczelni oraz podkreślił znaczenie profilaktyki zdrowotnej - obszaru zainteresowania kierunku zdrowie publiczne.

Następnie, prof. Bożena Czarkowska-Pączek zaprezentowała nowym studentom informacje dotyczące danych naukowych w pielęgniarstwie. Jednocześnie serdecznie pogratulowała im nowego etapu w życiu i przekazała życzenia wszystkiego dobrego w nadchodzących latach.

Pani Zofia Małas przedstawiła uczestnikom spotkania kondycję polskiego pielęgniarstwa oraz zachęciła studentów do wykonywania przyszłej pracy w wyuczonym zawodzie.

W dalszej części Dnia Adaptacyjnego odbyły się prezentacje organizacji studenckich i uczelnianych oraz miało miejsce szkolenie z praw studenta, poprowadzone przez studentkę dietetyki - Aleksandrę Hyży. Strukturę i funkcjonowanie Samorządu Studentów WUM przedstawił Wiceprzewodniczący - Mariusz Bochnia, zaś Samorządu Studentów WNoZ WUM - Koordynator ds. Finansów - Zuzanna Zawadzka (w zastępstwie za Przewodniczącą Zuzannę Strząska-Kliś). O działalności i możliwościach rozwoju w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland opowiedziała wspomniana wcześniej Aleksandra Hyży, natomiast o perspektywach w EMSA Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Medycyny wypowiedział się jego reprezentant Robert Moraczewski. Bogatą ofertę Akademickiego Związku Sportowego (AZS) WUM przedstawiła jego Koordynator ds. promocji - Paulina Podlasin. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały również możliwości współpracy studentów WUM z Inkubatorem Uniwersytetu Warszawskiego. Program interesujących warsztatów, projektów i wydarzeń, organizowanych przez IUW przedstawiła Ola Sienicka pełniąca funkcję Communication&PR Manager.

Część artystyczną spotkania stanowił występ Symfonicznej Orkiestry WUM, której reprezentanci wykonali słynny utwór "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen.

Wystąpieniom na Auli towarzyszyły stoiska informacyjne Studenckich Kół Naukowych, zlokalizowane w holu Centrum Dydaktycznego WUM.

Poza wspomnianymi prezentacjami, w programie Dnia Adaptacyjnego WNoZ-u znalazły się atrakcyjne konkursy z nagrodami i losowania oraz kiermasz pysznych, domowych wypieków.

Pod koniec wydarzenia odbyły się spotkania kierunkowe w salach, podczas których nowym studentom objaśnione zostały plany zajęć i  zasady studiowania na poszczególnych kierunkach WNoZ-u: dietetyce, pielęgniarstwie, położnictwie, zdrowiu publicznym i ratownictwie medycznym.

Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM