DELEGACJA Z UNIWERSYTETU PAŃSTWOWEGO W SUMACH

W dniu 02.11.2021 Wydział Nauk o Zdrowiu WUM odwiedziła siedmioosobowa delegacja z Sumy State University na Ukrainie (Uniwersytet Państwowy w Sumach). Wśród zagranicznych gości byli: Prof. dr hab. Vladyslav Smiianov - Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego, Dr Viktoriia Yasenok z Katedry Zdrowia Publicznego, Dr hab. Andriana Kostenko - Kierownik Centrum Badań Socjologicznych, Dr Mykola Nazarov, Dr Yuliia Savelieva, Dr Nataliia Teslyk oraz Kristina Sakhno - Wiodący Specjalista Katedry Psychologii, Politologii i Technologii Socjokulturowej. Wraz z reprezentacją osób z Ukrainy, Wydział Nauk o Zdrowiu WUM odwiedzili  również  przedstawiciele wydawnictwa naukowych czasopism medycznych ALUNA: Dr Anna Łuczyńska - Dyrektor wydawnictwa; Dr Lesia Rudenko – Redaktor naukowy i Kierownik wydziału współpracy międzynarodowej oraz Bartosz Guterman –  Kierownik wydziału prenumeraty.

W ramach wizytacji odbyły się spotkania z Prof. dr hab. Mariuszem Gujskim – Dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, z Prof. dr hab. Robertem Gałązkowskim - Prodziekanem ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WNoZ WUM i przedstawicielami administracji WNoZ – mgr Agnieszką Kubiszewską (kierownik Dziekanatu) oraz mgr Dominiką Robak, a także prezentacja wybranych jednostek Uczelni, zlokalizowanych w Kampusie Banacha. Podczas spotkań z przedstawicielami  Uczelni na Ukrainie i Władzami Dziekańskimi WNoZ WUM poruszone zostały  zagadnienia związane z planowaną, wzajemną współpracą, zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i akademickiej. Podjęte kwestie dotyczyły m.in. wspólnych publikacji naukowych oraz wymiany studentów i kadry akademickiej między ośrodkami. W ramach spotkań nastąpiła również wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa w okresie pandemii COVID-19. Przedstawiciele obu Uczelni wskazali też najważniejsze, aktualne wyzwania zdrowia publicznego, takie jak: przekonanie społeczeństwa do szczepień przeciwko COVID-19, walka z fake newsami podważającymi ich bezpieczeństwo, a także promocja profilaktyki raka piersi i chorób kobiecych.

Wspólne zwiedzanie Kampusu rozpoczęło się od prezentacji Sali Senatu w Rektoracie WUM. Następnie, goście odwiedzili Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM oraz znajdujące się w nim Muzeum Historii Medycyny WUM, biorąc udział w niezwykle interesującym projekcie -„Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. W dalszej części prezentacji, delegacja z Ukrainy udała się do Centrum Dydaktycznego WUM, w którym odbyło się zwiedzanie Auli Wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka oraz sali komputerowej, wyposażonej w ramach projektu  „Wdrożenie e-usług do obsługi procesów związanych z edukacją i egzaminowaniem w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Później, delegacja zagranicznych gości odwiedziła jeszcze: Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Centrum Medycznego WUM oraz Centralne Laboratorium Zwierząt Doświadczalnych, mieszczące się w Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

Wizyta gości z Sumy State University zapoczątkowała proces współpracy naukowo-dydaktycznej między ośrodkami edukacyjnymi, nakierowanej na wymianę międzynarodową oraz wspólne prace badawcze.

Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM