CZEPKOWANIE ABSOLWENTÓW STUDIÓW I STOPNIA NA KIERUNKU POŁOŻNICTWO 2021

Tegoroczna uroczystość czepkowania absolwentów studiów I stopnia na kierunku Położnictwo odbyła się w dniu 15.07.2021 r.

Ceremonię poprowadził Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - dr hab. Mariusz Gujski, który na wstępie powitał: Jego Magnificencję Rektora WUM – prof. Zbigniewa Gacionga, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Lekarskiego - prof. dr hab. Aleksandrę Banaszkiewicz, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego - prof. Agnieszkę Mielczarek, Prodziekan ds. kierunków: audiofonologia z protetyką słuchu, elektroradiologia, logopedia ogólna i kliniczna - dr hab. Joannę Peradzyńską, Przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu – prof. Bolesława Samolińskiego, Prodziekan ds. Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu – dr hab. Justynę Teligę-Czajkowską, Prodziekana ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego - prof. dr hab. Roberta Gałązkowskiego, Prodziekana ds. Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu – dr hab. Łukasza Czyżewskiego oraz Zastępcę Kanclerza ds. Eksploatacji - inż. Mariusza Antoniaka.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością także inni znamienici goście, jak m.in.: Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - dr Tomasz Sławatyniec, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas, Przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – Anna Dudzińska, Prezes Zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” sp. z o.o., Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii – dr Wojciech Puzyna, Dyrektor ds. Położnych Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii dr Grażyna Bączek, Dyrektor Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej – Ewa Piotrowska, Dyrektor ds. Rozwoju i Promocji Zdrowia Szpitala im. Świętej Rodziny – Dariusz Malczyk, Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Szpitala Klinicznego im. Księżnej Anny Mazowieckiej – Marzena Sienicka, Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - dr Beata Szlendak oraz Położna Koordynująca Oddziału Położniczego Wielospecjalistycznego Szpitala Medicover – Jeannette Kalyta.

W swoim przemówieniu JM Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong podkreślił znaczenie ceremonii czepkowania, wyjątkowość profesji położnej oraz istotę wszystkich zawodów medycznych, które są ważne zawsze, niezależnie od panujących warunków. Prof. Zbigniew Gaciong zachęcił również absolwentki do związania swojej przyszłości zawodowej z podmiotami WUM oraz z jednostkami współpracującymi z Uczelnią.

Później głos zabrał Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - dr Tomasz Sławatyniec, który przypomniał absolwentkom o pięknych momentach zawodu położnej, życząc im przy tym "dużo ciepłych i wrażliwych przeżyć", a także odczytał list przekazany przez Wojewodę Mazowieckiego - Konstantego Radziwiłła.

Następnie przemówienie wygłosiła Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas, która przypomniała zebranym o obecnej luce pokoleniowej wśród kadr pielęgniarskich i położniczych, o ogromnym zapotrzebowaniu na pielęgniarki i położne z prawem wykonywania zawodu; podkreśliła niezwykłą rolę położnych w doświadczeniach porodu, a także złożyła absolwentkom życzenia spełnienia marzeń.

Podczas uroczystości wystąpiła również Położna Koordynująca Oddziału Położniczego Wielospecjalistycznego Szpitala Medicover – Jeannette Kalyta, która przygotowała dla absolwentek niezwykle inspiujący wykład. Jeannette Kalyta podkreśliła wyjątkowy charakter pracy położnej, określając położną "strażniczką fizjologii" i "przewodniczką kobiety przez cały czas jej życia", a także złożyła młodym położnym życzenia związane ze znalezieniem "fantastycznych miejsc pracy"; życzyła im też pokory, zachęcając przy tym do ciągłego kształcenia i wykorzystywania swojej wiedzy w praktyce.

W dalszej części wydarzenia głos zabrała Prodziekan ds. Położnictwa WNoZ – dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, która podziękowała kadrze akademickiej oraz dyrektorom ze współpracujących jednostek leczniczych za zaangazowanie i wkład wniesiony w kształcenie studentów w tym trudnym, pandemicznym czasie. Na zakończenie swojego przemówienia, Pani Prodziekan skierowała do młodych położnych m.in. następujące słowa: "Drodzy Absolwenci, jesteście wyposażeni w wiedzę, w umiejętności - wykorzystajcie je dla naszego wspólnego dobra".

Ceremonię czepkowania poprowadziła dr Agnieszka Nowacka - opiekun III roku. Symboliczne czepki z czerwonym paskiem nałożyły absolwentkom położne z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ WUM: dr Grażyna Bączek, dr Mariola Błachnio, dr Beata Sztyber i mgr Anna Narewska.

Po uroczystym czepkowaniu, absolwentki otrzymaly z rąk Dziekana Wydziału specjalny list gratulacyjny. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie położnych.

Później nastąpiło wręczenie nagród 3 absolwentkom: Annie Smerece, Angelice Lejter i Annie Bielik, które uzyskały najlepszą średnią z toku studiów oraz 7 absolwentkom: Konstancji Bińkiej, Antoninie Frydzińskiej, Emilii Goździewskiej, Kamili Kraszewskiej, Katarzynie Krysińskiej, Alicji Marcinowskiej i Aleksandrze Zalewskiej za szczególną aktywność podczas studiów.

W imieniu wszystkich absolwenów studiów I stopnia na kierunku położnictwo, w imieniu starościny III roku, głos zabrała Julia Krzemińska, która m.in. przywołała wspomnienia z okresu studiów oraz złożyła podziekowania nauczycielom akademickim za przekazaną wiedzę i doświadczenie.

Zdjęcia: Biuro Promocji i Rozwoju Uczelni WUM