CZEPKOWANIE ABSOLWENTÓW STUDIÓW I STOPNIA NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO 2021

W dniu 14.07.2021 r., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM, odbyła się uroczystość czepkowania absolwentów studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Gospodarzem ceremonii był Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - dr hab. Mariusz Gujski, który rozpoczął uroczystość od powitania Władz Uczelni: Jego Magnificencji Rektora WUM – prof. Zbigniewa Gacionga, Prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Pawła Włodarskiego, Dziekana Wydziału Lekarskiego - prof. Rafała Krenke, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego - prof. Agnieszki Mielczarek, Przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiuprof. Bolesława Samolińskiego, Dyrektora Szkoły Doktorskiejprof. Michała Grąta, Prodziekan ds. Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiudr hab. Justyny Teligi-Czajkowskiej, Prodziekana ds. Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Łukasza Czyżewskiego oraz Kanclerza – mgr Wojciecha Orła.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością również tacy znamienici goście, jak m.in.: Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - dr Tomasz Sławatyniec, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas, Przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i PołożnychAnna Dudzińska, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM – Anna Łukasik, Dyrektor ds. Rozwoju i Promocji Zdrowia Szpitala im. Świętej Rodziny – Dariusz Malczyk, Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Szpitala Klinicznego im. Księżnej Anny MazowieckiejMarzena Sienicka, Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - dr Beata Szlendak oraz Prezes Zarządu Grupy LUX MED. Sp. z.o.o. – Anna Rulkiewicz.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił JM Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong, który przypomniał zebranym m.in. o mijającym w tym roku stuleciu nauczania zawodu pielęgniarki w Warszawie oraz przywołał historię ceremonii czepkowania. JM Rektor WUM podkreślił również niezwykle ważną rolę pielęgniarek i pielęgniarzy w środowisku medycznym, a także pogratulował wszystkim absolwentom, życząc im jednocześnie sukcesów w drodze zawodowej i w życiu prywatnym.

Następnie głos zabrał Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - dr Tomasz Sławatyniec, który zwrócił uwagę na szczególne znaczenie współpracy lekarzy i pielęgniarek/pielęgniarzy w opiece nad pacjentem oraz odczytał list przekazany przez Wojewodę Mazowieckiego - Konstantego Radziwiłła.

Podczas uroczystości, przemówienie wygłosiła również Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas, która przypomniała o obecnej sytuacji deficytu kadr pielęgniarskich na rynku pracy, złożyła absolwentom życzenia satysfakcji z wykonywania jednego z najpiękniejszych zawodów, a także przekazała na ręcę Dziekana WNoZ publikację "Samorząd pielęgniarek i położnych wczoraj, dziś, jutro".

Później głos zabrała Prezes Zarządu Grupy LUX MED. Sp. z.o.o. – Anna Rulkiewicz, która przygotowała dla absolwentów specjalny, pełen motywacji i inspiracji wykład.

Dalszą część uroczystości poprowadził Prodziekan ds. Pielęgniarstwa WNoZ dr hab. Łukasz Czyżewski, który na początku m.in. zachęcił absolwentów do jak najszybszego rozpoczęcia pracy zawodowej oraz podziękował przedstawicielom współpracujących jednostek za umożliwienie przyjęcia studentów na praktyki w tym trudnym, pandemicznym czasie.

Później nastąpiło uroczyste ślubowanie absolwentów, natomiast tuż po nim odbyła się ceremonia czepkowania. Pielęgniarki: dr Beata Dziedzic, dr Karolina Prasek, dr Anna Sadowska, mgr Izabella Krzykwa oraz mgr Agnieszka Nerek nałożyły absolwentom czepki z czarnym paskiem, symbolizujące przynależność do grupy zawodowej pielęgniarek/pielęgniarzy. Po przyjęciu czepka, każdy absolwent otrzymał z rąk Dziekana Wydziału list gratulacyjny.

W dalszej części uroczystości odbyło się wręczenie nagród 3 absolwentkom: Angeli Malewskiej, Agacie Stachowskiej i Dominice Niewierowskiej, które uzyskały najlepszą średnią z toku studiów oraz 3 absolwentom: Michałowi Czaplickiemu, Katarzynie Krzyżanowskiej i Aleksandrze Murawskiej za największą aktywność organizacyjną podczas studiów.

Pod koniec wydarzenia, w imieniu wszystkich absolwenów studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo, głos zabrała starościna III roku - Katarzyna Krzyżanowska, która złożyła specjalne podziekowania m.in. Prodziekanowi dr hab. Łukaszowi Czyżewskiemu, opiekunowi III roku - dr Beacie Dziedzic, pracownikom Dziekanatu, pielęgniarce -  Zuzannie Strząska-Kliś oraz starostom za zaanagażowanie i pomoc podczas studiów.

Uroczystość zakończył Dziekan WNoZ WUM - dr hab. Mariusz Gujski, dziękując wszystkim uczestnikom wydarzenia, życząc wszystkim absolwentom uśmiechu, nawet w trudnych momentach życia, a także wytrwania przy swoich wartościach i ideałach.

Zdjęcia: Biuro Promocji i Rozwoju Uczelni WUM