UDZIAŁ W 24. EDYCJI FESTIWALU NAUKI W WARSZAWIE 2020 r.

  • Posted on: 7 October 2019
  • By: dominika.robak

ZAJĘCIA WNoZ W RAMACH 24. EDYCJI FESTIWALU NAUKI

Z przyjemnością informujemy, że Wydział Nauk o Zdrowiu WUM po raz kolejny uczestniczy w Festiwalu Nauki w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach online organizowanych przez WNoZ:

- "Jak ślepej kurze ziarno - krótka historia ślepej próby w badaniach naukowych w medycynie" - dr hab. Mariusz Panczyk, Zakład Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WUM

Kiedy?

21.09.2020, godz. 15:00

Link do wykładu: https://festiwalnauki.edu.pl/…/jak-slepej-kurze-ziarno-krot…

- "Profilaktyka cukrzycy – wiedzieć więcej!"

Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii

dr Zofia Sienkiewicz

dr Ewa Kobos

mgr Alicja Szewczyk

mgr Grażyna Korzeniewska

Kiedy?

25.09.2020, godz. 17.00

Link do spotkania na Zoom-ie:

https://zoom.us/j/99807677549

ID: 998 0767 7549

Passcode: 0dUibB

- "Wstydliwy problem dojrzałej kobiety: edukacja i profilaktyka nietrzymania moczu"

Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM we współpracy z Konsultantem Krajowym w Dziedzinie Pielęgniarstwa Geriatrycznego

dr Zofia Sienkiewicz

dr Ewa Kądalska

dr Sylwia Stępniewska

Kiedy?

25.09.2020, godz. 19:00

Link do spotkania na Zoom-ie:

https://us04web.zoom.us/j/76826878432

Meeting ID: 768 2687 8432

Passcode: 2d2Va3

Wydziałowy koordynator Festiwalu Nauki - dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny.


Notatka na temat 23. edycji Festiwalu Nauki

Tegoroczna, 23. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie odbyła się w dniach: 20.09.2019 r. – 29.09.2019 r. Tak, jak w ubiegłych latach, pracownicy jednostek Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM oraz studenci WNoZ-u przygotowali, w ramach tego wydarzenia, liczne wykłady, warsztaty i lekcje związane z medycyną i dziedzinami nauk o zdrowiu. 

W tym roku, ogólnodostępne zajęcia zorganizowali: dr hab. Mariusz Panczyk i dr Mariusz Jaworski z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, dr Grażyna Bączek z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, pracownicy Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych we współpracy z Zakładem Pielęgniarstwa Nefrologicznego oraz dr Aleksandra Wesołowska z Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka Kliniki Neonatologii WNoZ WUM. Dr hab. Mariusz Panczyk przedstawił temat Evidence-based medicine - dowodów naukowych w medycynie, zaś dr Mariusz Jaworski opowiedział o składnikach odżywczych zawartych w żywności, które mogą wpływać na poczucie szczęścia u człowieka. Dr Grażyna Bączek omówiła proces porodu fizjologicznego. Pracownicy Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych oraz Zakładu Pielęgniarstwa Nefrologicznego przekazali informacje na temat transplantacji nerki oraz funkcjonowania człowieka po takim zabiegu. Dr Aleksandra Wesołowska przygotowała zwiedzanie pn. „Bank mleka? Mleczna lokata w zdrowie!”.

W ramach festiwalu odbyły się również specjalne lekcje dla uczniów szkół. Zespół Zakładu Biologii Medycznej pod kierunkiem dr hab. Gabrieli Olędzkiej we współpracy z Kołem Naukowym „Agar” poprowadził zajęcia pt. "Nasz bogaty świat wewnętrzny...", wspomniana wcześniej dr Grażyna Bączek ze Studenckim Kołem Naukowym Położnych zorganizowali lekcję „Od poczęcia do narodzin – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat”, zaś Zespół Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM we współpracy z SKN Podstawowej Opieki Zdrowotnej przeprowadzili zajęcia: „Mydło, kąpiel, ciepła woda to jest zdrowie i uroda!”, „Podróż do Zębolandii”, „Dopalacze – wypalacze życia”, „Jak zostać superbohaterem?” oraz „Reaguj pierwszy! Pierwsza pomoc, mogę pomóc”. 

Podsumowując, pracownicy WNoZ-u poprowadzili 7 lekcji festiwalowych, gromadząc łącznie 170 uczestników oraz 5 wykładów, spotkań  klubowych, w których uczestniczyło około 70 osób. Spotkaniem prowadzonym przez dr Mariusza Jaworskiego wykazała zainteresowanie telewizja Planet+ i zostanie ono przedstawione w programie popularnonaukowym Express Planete. Wykład dr hab. Mariusza Panczyka został nagrany. Wolny dostęp do wideo z wykładu znajduje się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=X4ikn7fYCTU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0REqLfOVyL1ugm6g9VkeslWYeQJYGyHYhLvWOBU94opp8egB36P_Cen24. Zapraszamy do obejrzenia nagrania. 

Tekst: mgr Dominika Robak, dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny

Zdjęcia: Dział Fotomedyczny WUM