WARSZAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

W dniach 9-10 marca 2017 r.  w auli A Centrum Dydaktycznego WUM odbyła się ogólnopolska konferencja -"II Warszawskie Dni Promocji Zdrowia", zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego - Sekcja Promocji Zdrowia, działające przy Zakładzie Zdrowia Publicznego WUM na Wydziale Nauki o Zdrowiu.

Przewodnim tematem konferencji było "Self-medication, self-treatment, self-care". Główne części spotkań rozpoczęły się debatami panelowymi dotyczącymi healthy ageing oraz samoleczenia, w których głos zabrali: Beata Tokarz-Kamińska, Członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, dr Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM oraz Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Stefan Kołucki (dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Dariusz Poznański (dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia), dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak – Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, dr n. farm. Anna Kijewska z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Krzysztof Puchalski z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi oraz dr Maria Rogaczewska, kierownik Centrum Wyzwań Społecznych ISS UW i przedstawicielka międzynarodowego projektu Pro-Health 65+. Moderatorem obu debat był dr n. med. Dominik Olejniczak- opiekun SKN Zdrowia Publicznego. Po każdej debacie panelowej odbyła się sesja referatów studenckich o niezwykłej różnorodności tematycznej. Jak co roku,  wybrane prace nagrodzone zostały przez jury:

·         miejsce I: Analiza jakościowa sposobu żywienia personelu medycznego pracującego w trybie zmianowym w kontekście modelu diety śródziemnomorskiej – Ewa Kamińska-El-Hassa, Małgorzata Witkowska-Zimny, Leszek Wronka, Magdalena Milewska,

·         miejsce II: Szacowanie ryzyka zakażeniem szpitalnym – aplikacja dla pacjenta – Andrzej Jarynowski, Damian Marchewka,

·         miejsce III: Styl życia studentów kierunku lekarskiego i stomatologii a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – Dominika Dyrcz, Brygida Przywara-Chowaniec.

Konferencja została objęta patronatem JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Burmistrza Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy. Patronem medialnym było Radio Kampus. Partnerzy wydarzenia to: Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Studenckie Towarzystwo Naukowe WUM, Samorząd Studentów WUM, firma USP Zdrowie oraz Spółdzielnia Złotokłos.

Dokumentację fotograficzną wykonał Dział Fotomedyczny WUM.