SEMINARIUM ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA A CHOROBY CYWILIZACYJNE

Dnia 28.02.2017 r. w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM (sala nr 8) odbyło się seminarium "Zanieczyszczenie powietrza a choroby cywilizacyjne", zorganizowane przez: Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk oraz Studenckie Koło Naukowe "Managerów Zdrowia". Koferencję otworzyli - Prof. dr hab. n. med. Bolesław K. Samoliński oraz Dr inż. Barbara Piekarska. Słowo wstępne wygłosili Jego Magnificencja Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Krzystof Łanda.

We wspomnianych przemówieniach zwrócono, m.in. uwagę na jeden z głównych, współczesnych problemów medyczno-społecznych Polski - zanieczyszczenie powietrza i jego niekorzystny wpływ na zdrowie, a także na misję Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczącą tego problemu - zapobieganie chorobom, nieszczęściom związanym z tymi chorobami oraz przedwczesnym zgonom. JM Rektor WUM podkreślił niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na przebieg ciąży i warunki położnicze.

W dalszym programie seminarium poruszono następujące tematy: "Problem spalania paliw kopalnych", "Wpływ transportu i zanieczyszczeń powietrza związanych z ruchem drogowym oraz zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych na środowisko i zdrowie człowieka", "Informacje o jakości powietrza wytwarzane i udostępniane w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska", "Podstawy prawne ochrony powietrza w Polsce", "Smog a serce", "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc", "Wpływ Zanieczyszczenia powietrza na występowanie ostrych zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz śmiertelność pacjentów w Aglomeracji Śląskiej", "Zanieczyszczenia powietrza a choroby alergiczne", "Rekomendacje Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia w zakresie przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego", "Narodowy Program Zdrowia a problem zanieczyszczeń powietrza".

Podczas tych prezentacji, zwrócono m.in. uwagę na: przyczyny powstawania smogu (m.in. klimatyczne, energetyczne - spalanie i niska emisja), możliwości zapobiegania zanieczyszeniom powietrza (takie jak: zwiększenie sprawności turbin, zmniejszenie strat na przesyle, oszczędność zużycia energii, postęp techniczny, zmianę zachowań ludzi), wielowymiarowość problemu (wizerunkowy, społeczny, administracyjno-prawny). Do głównych skutków oddziaływania zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka zaliczono, m.in.: choroby układu oddechowego, choroby układu sercowo-naczyniowego (zwłaszcza choroba niedokrwienna serca), choroby naczyń mózgowych, choroby ośrodkowego układu nerwowego, nowotwory (głównie nowotwory płuc), alergie. Podczas seminarium wskazano również czynniki kształtujące jakość powietrza w Polsce, tj. źródła komunalno-bytowe oraz transport drogowy.

Patronat honorowy nad seminarium objęli: Jego Magnificencja Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Prof. Dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Minister Środowiska, Minister Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zdjęcia wykonał Dział Fotomedyczny WUM.