DEBATA POŚWIĘCONA PROBLEMOM WSPÓŁCZESNEGO PIELĘGNIARSTWA I POŁOŻNICTWA W POLSCE

Dnia 27 marca 2017 r., w auli B Centrum Dydaktycznego WUM, w godzinach 10-16, odbyła się Debata poświęcona problemom współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, zorganizowana przez Ministerstwo Zdrowia - Departament Pielęgniarek i Położnych. Warszawski Uniwersytet Medyczny, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych byli współorganizatorami wydarzenia. Spotkanie otworzył Minister Zdrowia - Pan Konstanty Radziwiłł, po którym nastąpiło wystąpienie Pana Jarosława Gowina - Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Debata składała się z pięciu paneli zatytułowanych:

I - "Problemy współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce - diagnoza i propozycje rozwiązań"

II - "Kształcenie - określenie kierunków działań - stan obecny a model idealny"

III - "Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w realizacji świadczeń gwarantowanych rozporządzenia koszykowe - projektowane zmiany"

IV - "Prestiż i promocja zawodu pielęgniarki i położnej - mechanizmy motywujące do podejmowania kształcenia i pracy w zawodach w Polsce"

V - "Cyfryzacja w systemie ochrony zdrowia jako część rozwiązań systemowych i wsparcia opieki pielęgniarskiej"

Wśród uczestników paneli dyskusyjnych byli, m.in.: JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pan prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Pani dr hab. n. med. Bożena Czarkowska-Pączek - Prodziekan ds. Oddziału Pielęgniarstwa Wydziału Nauki o Zdrowiu i Pani dr n. o zdr. Grażyna Wójcik - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Na zakończenie wystąpiła Pani Józefa Szczurek-Żelazko - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Podczas trwania debaty, aula wypełniona była po brzegi. Poruszono wiele aktualnych problemów z zakresu pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, które z pewnością przyczynią się do szerszego spojrzenia na te dziedziny.