ZAPROSZENIE NA WYKŁAD ON-LINE

Zapraszamy na wykład on-line dr hab. Mariusza Panczyka: „Co współczesna medycyna zawdzięcza historii badań nad szkorbutem?”, który odbędzie się w środę, 14 kwietnia 2021 r., o godz. 17.00, na platformie Zoom. 

Wykład będzie rejestrowany i udostępniony także poprzez kanał YouTube.

James Lind był szkockim lekarzem, który przeprowadził jedno z pierwszych w historii badań klinicznych dotyczących skuteczności zapobiegania szkorbutowi u marynarzy. Rozwinął teorię, że owoce cytrusowe leczą szkorbut. Jego praca przyczyniła się do postępu w zakresie praktyki medycznej między innymi w zakresie prewencji. Chociaż Lind nie był pierwszym, który zasugerował owoce cytrusowe jako lekarstwo na szkorbut, był pierwszym, który zbadał ich działanie w zaprojektowanym przez siebie eksperymencie, który zapoczątkował erę badań klinicznych. Jakie założenia metodologiczne Linda sprawiły, że uzyskane w toku eksperymentu wyniki oraz wnioski można uznać za wiarygodne? Co dla współcześnie projektowanych badań klinicznych oznaczają założenia metodologiczne wprowadzone przez Linda w XVIII wieku? Dlaczego zestawianie wyników wielu eksperymentów dotyczących tego samego problemu mogą być wartościowym źródłem informacji dla klinicystów? Na te i inne pytania możesz uzyskać odpowiedź uczestnicząc w wykładzie on-line w środę, 14 kwietnia 2021 o godzinie 17:00 poprzez komunikator Zoom.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Topic: „Co współczesna medycyna zawdzięcza historii badań nad szkorbutem?”

Time: Apr 14, 2021 17:00 Warsaw

Join Zoom Meeting

https://zoom.us/j/3949051929?pwd=T1NnTGlDa29RN3k1Uks2RDZMOXJwUT09

Meeting ID: 394 905 1929

Passcode: n1yvCp

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 100 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu “Akademia Nauk o Zdrowiu WUM”, dofinansowanego z programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.