WRĘCZENIE DYPLOMÓW KONKURSU SANTANDER UNIVERSIDADES

W dniu 17.10.2017 r., podczas posiedzenia Rady Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, w sali nr 8 Centrum Biblioteczno-Informacyjnego WUM, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu Programu Santander Universidades dla najlepszych studentów i doktorantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod Patronatem Dziekana II Wydziału Lekarskiego – Pana Prof. dr hab. n. med. Marka Kucha, za najlepszą pracę z dziedziny laktotechnologii.

Konkurs przeprowadzony został w ramach umowy pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym a Bankiem Zachodnim WBK – realizatora programu dla Uczelni Wyższych – Santander Universidades, za pomocą którego wspierane są badania naukowe w innowacyjnych, interesujących obszarach, a także rozwój studentów i absolwentów uczelni.  W ramach otrzymanej dotacji Uniwersytecka Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją, funkcjonująca przy Klinice Neonatologii WNoZ WUM, zrealizowała jedno stypendium wyjazdowe, 2 wyjazdy konferencyjne oraz wspomniany konkurs.

Uroczystość wręczenia dyplomów, poprowadzona przez Pana Dziekana Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM – Prof. dr hab. n. med. Piotra Małkowskiego, rozpoczęła się od powitania organizatorów konkursu, sponsorów, laureatów oraz recenzentów. Komitet Organizacyjny stanowiły Pani Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Borszewska–Kornacka - Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz Pani dr n. biol. Aleksandra Wesołowska, pełniąca obowiązki kierownika Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie. Sponsora – program Santander Universidades Banku Zachodniego WBK S.A. reprezentowali: menadżer Pan Wojciech Leśniewski oraz Pan Kamil Kędzierski. Recenzentkami nagrodzonych prac były Panie: Prof. dr hab. n med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, dr hab. n med. Aleksandra Banaszkiewicz, dr n. med. Grażyna Bączek, dr n. med. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, dr hab. n. med. Gabriela Olędzka, dr n. o zdr. Beata Sztyber, dr hab. n. med. Małgorzata Witkowska-Zimny (recenzentka jednej z prac i promotorka pracy Pani Benity Jędral, która zajęła I miejsce).

W dalszej części uroczystości miała miejsce prezentacja założeń konkursu oraz aktualnie prowadzonych badań w dziedzinie laktotechnologii, przedstawiona przez Panią dr n. biol. Aleksandrę Wesołowską, która m.in. opowiedziała uczestnikom spotkania o działalności Pracowni nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją oraz  projekcie związanym z laktotechnologią,  realizowanym dzięki wsparciu finansowemu programu Santander Universidades,  skupiającym się na udostępnieniu noworodkom,  zwłaszcza tym przedwcześnie urodzonym, mleka kobiecego o optymalnym składzie objętości na cele żywieniowe, terapeutyczne i pozażywieniowe.

Podczas  omówienia szerokiej działalności Pracowni, której wyniki badań prezentowane są na polskich i międzynarodowych konferencjach, Pani Doktor wspomniała również o ostatnio otrzymanym wyróżnieniu (za przygotowany poster) na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, a także   o wysokim poziomie prac nagrodzonych w konkursie Programu Santander Universidades.

W imieniu sponsora głos zabrał Pan Wojciech Leśniewski, który podkreślił znaczenie Programu Santander Universidades jako jedynego programu w skali Polski, w sektorze prywatnym, skierowanego do szkolnictwa wyższego, który wspiera oryginalne, innowacyjne projekty, przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Pan Wojciech Leśniewski zwrócił również uwagę na pozycję międzynarodową Programu, widocznego na ponad tysiącu uczelni na całym świecie, a także pogratulował wyników badań z zakresu laktotechnologii i przekazał organizatorom oraz laureatom życzenia dalszych wyzwań i sukcesów.

Następnie,  Pan Dziekan Prof. Piotr Małkowski wręczył dyplomy laureatkom konkursu:

• Pani Benicie Jędral

za zajęcie I miejsca w konkursie  Programu Santander Universidades za pracę pt.

„Wykorzystanie mleka kobiecego w pielęgnacji kikuta pępowinowego”

• Pani Oldze Barbarskiej

za zajęcie II miejsca w konkursie Programu  Santander Universidades za pracę pt.

“Characteristics of Regional Human Milk Bank”

• Pani Monice Szyszce

za zajęcie III miejsca w konkursie Programu Santander Universidades za pracę pt.

„Wiedza i opinia kobiet na temat banków mleka kobiecego“, wykonaną

we współautorstwie z Panią Sylwią Dębską

• Pani Sylwii Dębskiej za współautorstwo pracy pt.

„Wiedza i opinia kobiet na temat banków mleka kobiecego“

Po uroczystych gratulacjach, Pan Michał Teperek -  fotograf z Działu Fotomedycznego WUM wykonał laureatkom pamiątkowe zdjęcie.

Relacja fotograficzna: Dział Fotomedyczny WUM