UDZIAŁ W II OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ

W dniach 27-28.10.2017 r., w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Komunikacja w Medycynie", nad którą Patronat Honorowy objęli: Jego Magnificencja Rektor WUM - Prof. Mirosław Wielgoś oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Spotkanie zorganizowane zostało przez: Zespół Języka Medycznego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej, Zakład Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej WUM, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny EMSA Warszawa, Sekcję Komunikacji Zdrowotnej Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz EACH Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Komunikacji w Opiece Zdrowotnej - oddział Polska.

Program Konferencji złożony był z jedenastu sesji, poświęconych, m.in. zagadnieniom: podejmowania decyzji medycznych, komunikacji z pacjentem w różnych warunkach, kompetencji społecznych oraz komunikacyjnych w medycynie; Sesji Plakatowej; Sesji Studenckiej z konkursem na najlepsze wystąpienie; trzech wykładów plenarnych: "Oblicza nadziei w medycynie", "Interdyscyplinarność w komunikacji medycznej", "Holistyczna opieka nad pacjentem", a także intersujących warsztatów, dotyczących, np. trudnych sytuacji w komunikacji z pacjentem, komunikacji w zespole terapeutycznym, czy nauczania komunikacji medycznej i wywiadu lekarskiego.

W Sesji Plakatowej zaprezentowane zostały, m.in. prace: "Komunikacja między położną i psychologiem jako ważny element opieki okołoporodowej w Szpitalu Klinicznym", autorstwa: mgr Iwony Kiersnowskiej, mgr Pauliny Gdańskiej i Prof. Piotra Węgrzyna (Klinika Położnictwa i Perinatologii WNoZ WUM) oraz "Wybrane kompetencje społeczne a postawy wobec kształcenia umiejętności komunikacyjnych w grupie zawodowej położnych" mgr Lucyny Iwanow, dr Mariusza Panczyka, mgr Aleksandra Zarzeki, mgr Ilony Cieślak, dr Mariusza Jaworskiego, dr hab. Joanny Gotlib (Zakład Dydaktyki i Efektów Kształcenia WNoZ WUM).

W Sesji Studenckiej natomiast, Wydział Nauki o Zdrowiu WUM reprezentował mgr Paweł Koczkodaj - doktorant z Zakładu Biofizyki i Fizjologii Człowieka WNoZ WUM, który wystąpił z "Edukacją na temat czynników ryzyka w raku sutka wśród kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym 45+".

Konferencji, poświęconej zagadnieniom komunikacji, odpowiednio towarzyszyła żywa dyskusja.