SEMINARIUM O BEZDOMNOŚCI

"Ochrona zdrowia w sytuacji bezdomności" to nazwa Seminarium zorganizowanego przez Zakład Zdrowia Pubicznego WUM oraz Stowarzyszenie MONAR, które odbyło się 16.12. br. w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury 63. Główny temat spotkania stanowiła problematyka organizacji pomocy osobom w sytuacji bezdomności, w świetle nowelizacji ustawy o pomocy społecznej z dnia 5 sierpnia 2015 r. Podstawowym założeniem tego Seminarium było zaprezentowanie metod, dobrych praktych i rekomendacji pomocy hospitalizowanym pacjentom, znajdującym się w sytuacji bezdomności, potrzebującym wsparcia po zakończeniu procesu leczenia. Drugi najistotniejszy cel spotkania stanowiło przedstawienie aktualnych rozwiązań prawnych w zakresie organizacji pomocy społecznej oraz zdrowotnej osób bezdomnych. 

Wspomniane Seminarium, które miało charakter głównie edukacyjny, poprowadziła Pani Teresa Sierawska - pełnomocnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia MONAR. Wydział Nauki o Zdrowiu, swoją obecnością, reprezentowały m.in.: Pani Prodziekan ds. Odziału Zdrowia Publicznego dr hab. n. o zdr. Joanna Gotlib oraz Pani mgr Iwona Bruśk - starszy wykładowca, pracownik Zakładu Zdrowia Publicznego WUM.
 Po przywitaniu gości, swoje wystąpienia mieli: Pan Marcin Wodziński - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz wspomniana Pani Iwona Bruśk. Przemawiający podczas spotkania zwrócili uwagę na wieloaspektowy wymiar głośnego, współczesnego problemu społecznego, jakim jest bezdomność i konieczność podjęcia wobec niego działań, opartych na systemie międzysektorowym, dla osób w potrzebie oraz wzmocnienia polityki społecznej w tym obszarze.
Seminarium stanowiło podsumowanie trwającego dwa lata projektu "Pomocna Dłoń", realizowanego przez Stowarzyszenie MONAR we współpracy z dwoma warszawskimi szpitalami: Mazowieckim Szpitalem Chirurgii Urazowej im. św. Anny przy ul. Barskiej i Szpitalem Solec. Jego prezentację przedstawiły Panie: Weronika Wiśniewska i Alicja Drobiszewska z Poradni Interwencyjno-Konsultacyjnej MONAR, wspominając o najważniejszych celach programu - szeroko pojętej pomocy dla osób bezdomnych, zwłaszcza "rozwoju dostępności i efektywności specjalistycznej pomocy interwencyjnej dla osób bezdomnych w sytuacji kryzysowej".


Projekt "Pomocna Dłoń" kierowany jest przede wszytskim do tych, znajdujących się w potrzebie, którzy przebywają w placówkach szpitalnych, a po ich opuszczeniu nie mają gdzie mieszkać. Założeniem opracowanego systemu jest, m.in. pomoc osobom bezdomnych w znalezieniu odpowiedniego dla nich miejsca pobytu ze specjalną opieką, aby mogły kontynuować leczenie, nie trafiając z powrotem na ulicę czy do szpitala. Działania w ramach projektu "Pomocna Dłoń" polegają na wypracowaniu porozumień ze szpitalami, głównie w zakresie procedury kontaktu doradców z poradni, pracowników szpitalnych i pacjentów w sytuacji bezdomności w celu jak najszybszego uruchomienia procesu szukania dla nich schronienia. Program zakłada również wspólne, sprawne działanie wspomnianych wcześniej podmiotów, na rzecz organizacji rekonwalescencji oraz popularyzację wiedzy dotyczącej pomocy bezdomnym. Rezultaty projektu to m.in.: zwiększenie skuteczności leczenia pacjentów w sytuacji bezdomności, ulepszony proces kierowania ich do właściwych placówek, wypracowanie odpowiednich procedur, które mogą być zastosowane w każdym szpitalu. 

W dalszej części programu Seminarium, przedstawiciele Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy zaprezentowali system pomocy osobom bezdomnym w Warszawie. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani m.in. z jego głównymi filarami. W ramach prezentacji przedstawiono mapę z rozmieszczeniem placówek dla osób bezdomnych, opowiedziano o pomocy niskoprogowej  streetworking (polegającej na redukcji szkód powstałych z bezdomoności) w m.st. Warszawie oraz wskazano bliższe i dalsze, planowane działania, np. uruchomienie modułowej łaźni mobilnej, z której mogłoby codziennie korzystać sześdziesiąt osób w sytuacji bezdomności.

Podjętą w ramach Seminarium tematykę znacznie wzbogacił obszerny panel dyskusyjny, poświęcony organizacji pomocy wspomnianym, znajdującym się w potrzebie. Założono,że w programie panelu poruszone zostaną następujące zagadnienia: "Formy pomocy osobom bezdomnym opuszczającym placówki szpitalne", "Bezdomny pacjent szpitala - perspektywa personelu szpitalnego", "Problemy zdrowotne osób wykluczonych społecznie", "Postępowanie w sprawie przyznania świadczeń zdrowotnych osobom nieubezpieczonym w sytuacji bezdomności", "Rola organizacji pozarządowej w udzieleniu wsparcia osobom bezdomnym po hospitalizacji".

Na zakończenie, Pani Teresa Sierawska podsumowała Seminarium, wyszczególniając najważniejsze wnioski, wynikłe z poruszanych na spotkaniu problemów, m.in. duże znaczenie szybkiego rozpoznania stanu zdrowia osoby w sytuacji bezdomności i ochrona jego zdrowia; dobre,sprawne, wspólne działanie organizacji pozarządowych z instytucjami państwowymi, jak i samorządowymi w zakresie całego procesu opieki nad osobą bezdomną; rzetelna, prawidłowa znajomość ustawy o pomocy społecznej z dnia 5 sierpnia 2015 r. 

Wagę i aktualność, podjętego w ramach Seminarium, złożonego problemu bezdomności, podkreśliła duża frekwencja uczestników.

Zdjęcia wykonał Dział Fotomedyczny WUM.