KURS ADVANCED CARDIOVASCULAR LIFE SUPPORT

W dniach 29-30 maja 2021 r. kadra naukowo-dydaktyczna Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, pod kierownictwem prof. Roberta Gałązkowskiego wzięła udział w kursie Advanced Cardiovascular Life Support dla personelu medycznego, certyfikowanym przez American Heart Association.
W ramach programu kursu odbyły się wykłady teoretyczne, praktyczne ćwiczenia na fantomach oraz symulacje.
·   Zakres tematyczny szkolenia obejmował:
- przeprowadzanie oceny według algorytmu BLS oraz oceny wstępnej i wtórnej w celu systematycznej oceny stanu dorosłych pacjentów,
- szybkie i sprawne prowadzenie podstawowych czynności resuscytacyjnych z naciskiem na wczesne rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej oraz jak najszybsze użycie automatycznego defibrylatora (AED),
- szybkie rozpoznanie i leczenie zatrzymania oddechu,
- omówienie szybkiego rozpoznania i wczesnego leczenia OZW i udaru, w tym wydawanie odpowiednich dyspozycji,
- wczesne rozpoznanie i leczenie bradyarytmii i tachyarytmii, które mogą doprowadzić do NZK lub niepowodzenia resuscytacji,
- wczesne rozpoznanie i leczenie NZK do chwili przerwania resuscytacji lub przekazania opieki nad pacjentem, w tym w celu podjęcia wczesnej opieki poresuscytacyjnej,
- skuteczną komunikację w roli członka lub lidera zespołu resuscytacyjnego,
- ocenę skuteczności czynności resuscytacyjnych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia przez ciągłą ocenę jakości RKO, monitorowanie reakcji fizjologicznej pacjenta oraz dostarczanie zespołowi na bieżąco informacji zwrotnych.
Kurs ACLS stanowił element składowy cyklu szkoleń realizowanych w ramach recertyfikacji ośrodka szkoleniowego American Heart Association przy Zakładzie Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM.
Materiały: prof. Robert Gałązkowski, mgr Karolina Kosiacka