INAUGURACJA WYSTAWY Z OKAZJI DNIA ŚWIADOMOŚCI O WRODZONEJ PRZEPUKLINIE PRZEPONOWEJ

Dnia 19.04.2018 r., o godz. 9.00, w  Samodzielnym Publicznym  Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, Jego Magnificencja Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś zainaugurował wystawę z okazji Dnia Świadomości o Wrodzonej Przepuklinie Przeponowej. Organizatorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wrodzoną Przepukliną Przeponową i Innymi Wadami Wrodzonymi oraz Ich Rodzin „Zuzik”, we współpracy z Kliniką Położnictwa i Perinatologii Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Klinika Położnictwa i Perinatologii działa zgodnie z najnowszą koncepcją opieki perinatalnej, w ramach systemu stworzonego przez JM Rektora WUM, prof. Mirosława Wielgosia, dzięki któremu dziecko z wadami wrodzonymi, np. z przepukliną przeponową, także po leczeniu wewnątrzmacicznym w I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii, może urodzić się w Szpitalu Pediatrycznym WUM, gdzie zostanie niezwłocznie objęte wysokospecjalistyczną opieką z zakresu intensywnej terapii i chirurgii.

Klinika rozpoczęła działalność 1 lutego 2017 r. Dysponuje czterema nowocześnie wyposażonymi Salami Porodowymi, dwoma salami operacyjnymi do cięć cesarskich oraz salą do terapii wewnątrzmacicznej płodu. Została zaopatrzona w najwyższej klasy aparaty ultrasonograficzne. Centralny system nadzoru kardiotokograficznego  umożliwia min. monitorowanie ciąż bliźniaczych  i trojaczych.

W skład Zespołu Kliniki Położnictwa i Perinatologii wchodzą min. lekarze specjaliści położnictwa i ginekologii, perinatologii, genetyki klinicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, położne, pielęgniarki i psycholog.

Stowarzyszenie „Zuzik” powstało z inicjatywy rodziców i bliskich dotkniętych chorobą dzieci. Wystawa zorganizowana w Szpitalu Pediatrycznym prezentuje zdjęcia dzieci, którym udało się wygrać z przepukliną przeponową – wadą wrodzoną płodu, polegającą na ubytku w przeponie oraz przemieszczeniu narządów normalnie znajdujących się w jamie brzusznej do klatki piersiowej. Przemieszczone narządy powodują ucisk na narządy znajdujące się w klatce piersiowej, co powoduje ich nieprawidłowy rozwój. To wada o bardzo poważnym rokowaniu (śmiertelność 50-90%). Przeżywalność zależy przede wszystkim od zapewnienia prawidłowej funkcji i objętości płuc, umożliwiającej noworodkowi oddychanie po urodzeniu.

Spotkanie inaugurujące wystawę poprowadził prof. Piotr Węgrzyn – Prodziekan ds. Kierunku Położnictwo WNoZ, Kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii WNoZ WUM, specjalista położnictwa, ginekologii, perinatologii i genetyki klinicznej, który uroczyście powitał zaproszonych gości, przybliżył działalność Stowarzyszenia „Zuzik” oraz opowiedział o wzajemnej współpracy wspomnianych jednostek.

Wystawę zaszczycili swoją obecnością: JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś, Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM – prof. Piotr Małkowski, dr Marta Kuczabska Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, dr Krystyna Bober-Olesińska – p.o. Kierownika Kliniki Neonatologii WNoZ WUM, dr Magdalena Mierzewska – Szmidt p.o. Kierownika Kliniki Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Opieki Pooperacyjnej, dr Aleksandra Jasińska Zastępca Kierownika Kliniki Chirurgii, Urologii Dziecięcej i Pediatrii, dr Danuta Roik z Zakładu Radiologii Pediatrycznej specjalizująca się w rezonansie magnetycznym płodu, dr Żaneta Słowik-Moczydłowska – chirurg dziecięcy Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej i Pediatrii, specjalizująca się w operacjach wrodzonej przepukliny przeponowej, mgr Paulina Gdańska – psycholog opiekująca się przyszłymi mamami dzieci z wadami wrodzonymi oraz lekarze, położne i pielęgniarki z ww. Klinik.

Słowo wstępne wygłosił JM Rektor WUM – honorowy członek Stowarzyszenia „Zuzik”, który opowiedział historię procesu leczenia wrodzonej przepukliny przeponowej w Polsce oraz podkreślił znaczenie obecnego zwiększenia szans na przeżycie dzieci dotkniętych wspomnianą wadą poprzez odpowiedni zabieg - operacyjne leczenie wewnątrzmaciczne, zwiększające szanse na przeżycie noworodka do operacji chirurgicznej. JM Rektor WUM zwrócił również uwagę na istotną rolę dobrej współpracy, polegającej na właściwej komunikacji, między zespołami lekarzy: położników, perinatologów, neonatologów, anestezjologów, chirurgów dziecięcych i pediatrów, którzy podejmują się diagnostyki i leczenia przepukliny przeponowej, a Stowarzyszeniem „Zuzik”.

W imieniu zespołu pediatrycznego przemówiła dr Krystyna Bober-Olesińska, która potwierdziła ogromne znaczenie współpracy zespołowej różnych specjalistów wobec wyzwania, jakim jest wada wrodzonej przepukliny przeponowej.

Głos zabrali również przedstawiciele Stowarzyszenia „Zuzik”, którzy uroczyście podziękowali kadrze medycznej za ogromny wkład w proces leczenia wskazanej wady oraz za zorganizowanie wystawy z nią związanej. Stowarzyszenie reprezentowały m.in. prezes Monika Dąbrowska oraz sekretarz,  dwudziestoletnia Elwira Wojtyniak, która wygrała z wrodzoną przepukliną przeponową.

Wystawa z okazji Dnia Świadomości o Wrodzonej Przepuklinie Przeponowej potrwa do 30.05.2018 r.

Tekst: mgr Dominika Robak

Prof. dr hab. n. med. Piotr Węgrzyn